Warning: The magic method Vc_Manager::__wakeup() must have public visibility in /usr/home/sevencomp/domains/autopobabci.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-manager.php on line 203 Ford A Sport Coupe – Auto Po Babci

Ford A Sport Coupe

Historia

     Ford Model A był drugim wielkim sukcesem dla Ford Motor Company, po jego poprzedniku, modelu T, który po okresie największej sprzedaży w latach 1923-1925, stawał się przestarzały. Był to samochód przede wszystkim tani, trwały i użyteczny, jednak w połowie lat dwudziestych cechy te miały coraz mniejsze znaczenie dla konsumentów, który chcieli barwnych i ładnych elementów karoserii i wyposażenia oraz większej mocy silnika i najnowszych osiągnięć technicznych.
Od lata 1926r. projektowano nowy model a masową produkcję rozpoczęto w styczniu 1927r. Najpierw Henry Ford i jego syn Edsel podjęli decyzję dotyczące długości i rozstawu osi a pozostałe elementy były już tylko konsekwencją tego projektu. Edsel opracował projekt nowego modelu na podstawie prototypu lincolna, nad którym pracował. Z takim powodzeniem dostosował stylistykę do modelu A, że samochód zwano nieformalnie Baby Lincoln, co było niemałym osiągnięciem w czasach, kiedy styl i prestiż bardzo wiele znaczył dla konsumentów nabywających samochody. Nabywca mógł wybrać, w przeciwieństwie do poprzednika, który „mógł mieć samochód w dowolnym kolorze, pod warunkiem, że był to czarny” z 17 wariantów stylistyki karoserii w atrakcyjnych kombinacjach kolorystycznych, ponadto zastosowano piękną tapicerkę oraz dobrze zaprojektowane i oświetlone deski rozdzielcze z czytelnymi i użytecznymi wskaźnikami.
W ciągu dwóch tygodni od prezentacji złożono 400 tys. zamówień, a do stycznia 1928r. sprzedano 727 tys. samochodów. W 1929r. zakłady działały pełną parą. Wyprodukowano 1,85 miliona fordów A i zdobyto 34-procentowy udział w rynku, zostawiając daleko w tyle Chevroleta, który miał tylko 20 procent.
Pod koniec 1930r. Ameryka popada w poważny kryzys i sprzedaż forda spada prawie o połowę. Zakończono produkcję w sierpniu 1931r.

Źródła: Vincent Curcio „Henry Ford”; Wikipedia

Ciekawostki

  • Ani nigdy wcześniej, ani nigdy później nie było takiego szaleństwa na punkcie jakiegoś nowego samochodu. W Detroit 115 tys. osób obejrzało go w Convention Hall. W Nowym Jorku chętnych było tak wielu, że pospiesznie trzeba było przenieść pokaz z Ford Showroom do Madison Square Garden, gdzie przez pięć pierwszych dni obejrzało go 1,25 milionów osób. W ciągu 36 godzin w całych Stanach Zjednoczonych nowego forda widziało jakieś 10 milionów ludzi, a w pierwszym tygodniu – ponad 25 milionów, prawie 1/5 ludności Stanów Zjednoczonych.
  • Ford T produkowano przez 19 lat i wypuszczono ich na rynek ponad 15 mln., a fordy A produkowano tylko przez 4 lat i do zakończenia produkcji w sierpniu 1931 r. zmontowano ich niecałe 5 mln.
  • Samochód wyposażony był w rzędowy, czterocylindrowy, czterosuwowy, dolnozaworowy silnik spalinowy o zapłonie iskrowym. Przy pojemności skokowej 3300 cm³ (3,3 l) uzyskiwał on moc 40 KM (30 kW). Silnik chłodzony był cieczą w układzie wymuszonym, z pompą wody napędzaną od wału korbowego przy pomocy pasa klinowego. Zbiornik paliwa o pojemności (zależnie od wersji) 38 lub 42 litrów umiejscowiony był za silnikiem, pod przednią szybą, a zasilanie gaźnika paliwem odbywało się grawitacyjnie (opadowo), bez udziału pompy paliwa. Samochód posiadał klasyczny układ napędowy – silnik umieszczony z przodu napędzający za pośrednictwem wału kardana oś tylną. Ford Model A posiadał mechaniczne hamulce bębnowe działające na cztery koła, uruchamiane pedałem, oraz ręczny hamulec pomocniczy działający na tylne koła. Poprzednik forda A przez cały okres produkcji posiadał hamulce mechaniczne działające jedynie na oś tylną. Zawieszenie pojazdu zrealizowano na poprzecznych resorach półeliptycznych, po jednym dla przedniej i tylnej osi, z tłumieniem na amortyzatorach hydraulicznych. Ford A posiadał niesynchronizowaną skrzynię biegów o trzech przełożeniach do jazdy w przód z biegiem wstecznym oraz suche sprzęgło jednotarczowe, sterowane lewym pedałem.

Dane
techniczne

3300

Pojemność silnika cm³

40

Moc silnika KM

1027

masa własna kg

3

ilość biegów

4

liczba miejsc